PROTETYKA

PROTETYK STOMATOLOG

Home / Oferta / Protetyka

PROTETYK STOMATOLOG
– opis specjalizacji

Protetyka stomatologiczna skupia się na odtwarzaniu braków zębowych za pomocą sztucznych uzupełnień, czyli protez. Współcześnie istnieje dość duże bogactwo technik, jakie ma do dyspozycji protetyk stomatolog, a wybór konkretnej (stałej, ruchomej, kombinowanej) jest zazwyczaj uwarunkowany kilkoma równoległymi czynnikami, takimi jak:

  • typ rekonstruowanego zęba (siekacz, kieł, przedtrzonowiec, trzonowiec);
  • liczba rekonstruowanych równocześnie zębów;
  • stan zębów sąsiednich;
  • względy finansowe.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na trzy istotne kwestie:

  • Nowoczesna proteza zębowa potrafi być doskonalsza od naturalnego zęba,
    zarówno pod kątem kształtu, jak i równego osadzenia względem pozostałych zębów. Oczywiście może być też doskonalsza pod względem koloru, jednakże zazwyczaj stosuje się dobór odcienia dopasowanego do pozostałych zębów.
  • Nowoczesna proteza zębowa potrafi być trwalsza niż naturalny ząb. Nie ulega bowiem żadnym czynnikom chorobotwórczym, a materiał, z którego jest wykonana, posiada większą wytrzymałość na ścieranie, niż szkliwo zębowe.
  • Czasami Pacjent (na podstawie samodzielnie zdobytych informacji) ma jakąś z góry upatrzoną technikę, w której chciałby mieć wykonaną protezę. O tym, czy taka akurat technika będzie mogła mieć zastosowanie w danym przypadku,
    decyduje jednak lekarz. Nasza pracownia protetyki stomatologicznej zawsze proponuje każdemu Pacjentowi optymalne formy leczenia.
protezy radom

PRACOWNIA PROTETYKI STOMATOLOGICZNEJ
– metody leczenia

Klinika Art Dental w trakcie swej długoletniej działalności wyspecjalizowała się zarówno w najpopularniejszych technikach protetyki (w których atutem jest niewątpliwie relatywnie niska cena), jak też w wybranych technologiach zaawansowanych, gwarantujących wysokie walory estetyczne, trwałość protezy i komfort Pacjenta.

Zasadniczym podziałem protez stomatologicznych jest podział na protezy ruchome oraz stałe. W szczególnych przypadkach mogą znaleźć zastosowanie protezy kombinowane, będące połączeniem jednych i drugich.

Jeśli chodzi o protezy ruchome, to jednym z najpopularniejszych stosowanych materiałów jest akryl. Pomimo swoich – dość zadowalających – cech, jest to materiał, który aktualnie pozostaje nieco w tyle za nowszymi osiągnięciami w dziedzinie protetyki, takimi jak np. protezy szkieletowe, metalowe lub kompozytowe.

Wśród protez stałych warto byłoby od razu zacząć od opcji zdecydowanie najdoskonalszej, jaką są protezy osadzone na implantach. W ten sposób można mocować zarówno pojedyncze zęby, jak też mosty protetyczne. A ponieważ implant doskonale imituje prawdziwy korzeń zęba, więc taka proteza jest nie tylko bardzo trwale i stabilnie osadzona, ale także zapewnia Pacjentowi maksymalny komfort. Alternatywą są tutaj tradycyjne korony i mosty.

Obok techniki mocowania równie istotną kwestią jest materiał, z którego wykonana jest proteza. Mogą to być protezy pełnoceramiczne, jak też metalowe, licowane porcelaną. Współczesna protetyka ma także do dyspozycji coraz nowocześniejsze rozwiązania, takie jak:

  • protezy akronowe,
  • protezy nylonowe,
  • protezy acetalowe,
  • protezy overdenture,
  • protezy inlay/onlay.

Szczegółowy opis tych wariantów ma jednak większy sens wówczas, gdy protetyk stomatolog uzna, że dana opcja byłaby najkorzystniejszym wyborem dla Pacjenta. Należy też oczywiście wspomnieć o takiej możliwości, jaką są licówki (porcelanowe lub kompozytowe). Jest to właściwie opcja z pogranicza protetyki i stomatologii estetycznej, dlatego szerzej opisujemy ją właśnie w tym drugim dziale.

protezy radom
protetyka radom
licowki radom

Protetyka – etapy leczenia

protetyka tlo

Badanie wstępne

podczas którego protetyk stomatolog ocenia stan jamy ustnej Pacjenta. Wybór najkorzystniejszej formy leczenia może być w szczególnych przypadkach dodatkowo poprzedzony wykonaniem precyzyjnych badań (tomograf komputerowy etc.).

protetyka 2

Wybór materiału

z którego zostanie wykonana proteza. Ta kwestia jest oczywiście konsultowana z Pacjentem, który zostaje szczegółowo poinformowany o wszelkich właściwościach danej technologii, jak też o kosztach jej zastosowania.

protetyka 3

Wykonanie skanu

jamy ustnej Pacjenta i stworzenie modelu 3D protezy.

protetyka 4

Wykonanie protezy

protetyka 5

Wstępna przymiarka

protezy i ewentualne korekty przed finalnym założeniem.

protetyka 6

Założenie

i utrwalenie protezy, zapewniające jej stabilność.

protetyka 7

Umów się na wizytę w Art Dental

Protetyka
konsekwencje braku leczenia

ESTETYCZNE I PSYCHOLOGICZNE


– ubytki zębowe są zawsze problemem wizerunkowym. Osoby, które podjęły leczenie dopiero po jakimś czasie od ich zaistnienia, często przyznają, że same niejako skazały się na ostracyzm, wycofując się z życia towarzyskiego, a niekiedy także schodząc na boczny tor kariery zawodowej. Tego typu postawy potrafią niestety skutkować następstwami natury psychologicznej z depresją włącznie.

KOMFORT ŻYCIA


– braki w uzębieniu potrafią być bardziej niewygodne, niż przysłowiowe wrzody na tylnej części ciała. To są problemy z przeżuwaniem pokarmu, nierzadko sprawiające nawet ból. To są także problemy z wyraźną artykulacją, co ma swoje szczególne odzwierciedlenie w języku polskim, wyjątkowo bogatym w spółgłoski, do wymawiania których używamy przede wszystkim języka, warg i zębów.

ZDROWOTNE


– ubytki zębowe często wywołują charakterystyczny efekt domina: brak jednego zęba powoduje rozluźnienie kolejnych, co może skutkować wypadaniem nawet zdrowych zębów. Każdy brak kolejnego zęba zwiększa ryzyko powstawania chorób przyzębia, a także powoduje większe narażenie pozostałych zębów na uszkodzenia. Mniej zębów – to mniej efektywne przeżuwanie pokarmu, a to z kolei obciąża układ pokarmowy i w dalszej perspektywie skutkuje zaburzeniami gastrycznymi. Osoby z ubytkami skarżą się też często na bóle typu migrenowego, co jest konsekwencją nadmiernego obciążenia żuchwy, a co za tym idzie – stawu skroniowo-żuchwowego.

Dlatego też pytanie „czy warto zwlekać z leczeniem?” jest pytaniem czysto retorycznym, bo istnieje tylko jedna odpowiedź: NIE!
Z kolei pytanie „czy warto zrezygnować z leczenia?” nie powinno paść w ogóle.

Umów się na wizytę w Art dental